en | et

Kes me oleme

Mis on Katikodu?

Katikodu on intellektipuudega noorte täisealiste kodu, kus alaliselt elab kümme elanikku. Praegu elab Katikodus kuus noormeest ja neli tütarlast vanuses 25-35. Lisaks neile käib kaks korda nädalas Katikodu päevakeskuse teenust kasutamas 5 puudega inimest Kohila piirkonnast.
Igapäevane elukorraldus
Elurütm käib Katikodus nagu ühes suures peres.
Igasse päeva jagub nii koduseid tegemisi, töötegemist kui ka sisuka vaba aja veetmise hetki. Koos hoitakse korras majapidamine, korraldatud on pesupesemine, toiduainete ettevalmistamine söögitegemiseks ning toidukordade ettevalmistamine ja hilisem köögi koristamine.
Arvestades elanike oskusi, teadmisi, vajadusi ja huve, pakutakse neile iga päev jõukohast töötamise võimalust. Töötamine lähtub Katikodus rohkem teraapilisest mõjust ega ole orienteeritud tulemusele. Töötegemine mõtestab kliendile päeva. Olenevalt aastaajast on need tööd kas rohkem maja sees või aias.
Kevadel, kui loodus on ärganud, alustatakse töödega aiamaal, kus kasvatatakse enda tarbeks juurvilja, köögivilja, puuvilju ning maitsetaimi ja teesid.
Noormehed hoolitsevad selle eest, et talvel piisavalt küttepuid jätkuks.
Lisaks toovad Katikodu perele rõõmu kolm jänest, papagoi, akvaariumikalad, kassid ja koer, kes kõik vajavad hoolitsust ja toitmist.
Sügise saabudes koristatakse saaki, valmistatakse töötajate juhendamisel hoidiseid, varutakse ravimtaimi. Siis on külmal ajal hea kamina ees teed juua ja moosi süüa!
Talvel ollakse oma tegevustega rohkem maja sees. Kaks korda nädalas toimub õppetöö, mille käigus viiakse läbi keele- ja matemaatikatunde ning täiendatakse üldisi teadmisi. Käsitöö ja kunstiringi raames tegeldakse viltimisega, seebi valmistamisega, joonistamisega, kudumisega jm käsitööliikidega. Tavaks on kaks korda aastas selgeks õppida näidend, kus Katikodu elanikud koos juhendajatega esitavad näitemängu, mida saavad vaatama tulla ka külalised.
Vaba aega sisustatakse ka erinevate väljasõitudega. Katikodu noored on käinud erinevates Eestimaa paikades. Sagedased on ühised ettevõtmised Pahkla Camphilli Küla perega ja osaletakse Rapla Vahtra Keskuse üritustel. Kord aastas kohtutakse Lõuna-Eesti sõpradega Maarja Külast ja võimaluse piires on käidud ka välismaal.
Käsitöö
Talvisel perioodil käib majas aktiivne kunsti- ja käsitöötegemine. Koos juhendajaga toimub kangastelgedel kudumine, erinevate kunstiliikide harjutamine ja toodete valmistamine. Osad on ära õppinud viltimise, teised seebivalmistamise. Koos kujundatakse põnevaid kingipakke. Kõik kingitused, mis Katikodu poolt tehakse ja õnnesoovikaardid, mis laiali saadetakse, on Katikodu elanike poolt valmistatud ja meisterdatud.

Kultuuriprogramm
Igaks aastaks koostatakse kultuuriürituste kava, kus nähakse ette toimuvad üritused ja väljasõidud ning planeeritakse osalejad ja rahastamine. Püütakse järgida põhimõtet, et kõigile elanikele jaguks aastasse midagi põnevat. Enamik asju võetakse ette siiski ühiselt.
Tähtpäevad
Koos tähistatakse kõiki tähtpäevi – elanike sünnipäevi ja rahvuspühasid.
Vastlapäevi on veedetud koos Pahkla Camphilli Küla elanikega. Päev möödub liugu lastes, mängides, suppi ja kukleid süües.
Vabariigi aastapäeva tähistati külaskäiguga Pahkla Camphill Külla, kus päev algas Eesti hümni laulmisega, misjärel matkati ümbruskonnas ja hiljem söödi imemaitsvaid pannkooke.
Lihavõtteid tähistatakse oma pereringis mune värvides ja kohupiimakooki süües.
Volbriöö lõket tehakse koos Pahkla Camphilli Külaga Katikodus luudasid meisterdades, nende peal lennates, võistlustest osa võttes (kes kõige kaugemale lendab), maitsvaid sööke süües ning tantsu keerutades.

Üritused
Igal aastal on käidud ka teatrites, kontsertidel või tantsuõhtutel.
Külastatakse erinevaid kultuurisündmusi Raplas või Kohila lähiümbruses. 2011 aasta suureks elamuseks oli Saku Suurhalli külastus, kus esines Cirque de Soleil.
Katikodu noored on osalenud iga-aastasel Vahtra Keskuse poolt korraldatud „Tantsud tähtedega” üritusel nii osavõtjana kui vaatajana.

Katikodu pere on osalenud mitmel aastal ülevabariigilistel „Erivajadustega inimeste suvepäevadel“. 2011. aastal Käsmus toimunud VII suvepäevad korraldas Katikodu. Need õnnestusid niivõrd, et osalejad hääletasid Katikodu suvepäevade korraldajaks ka 2012. aastal

Käesoleval 2014 aastal sõidame Hiiumaale suvepäevadele. Igal suvel toimub vähemalt üks Eesti-sisene ringreis bussiga, kui käiakse läbi Eestimaa kenad paigad.
Teraapia
Viimaste aastate üks põnevamaid avastusi on Katikodu jaoks ratsutamisteraapia, tsirkuseteraapia ja ratsutamisteraapia tsirkuse elementidega.
Juba kolmandat korda osaleb Katikodu rahvas tsirkuseteraapias, mida viib läbi Ain Klaassen.
Suurepärasest tsirkuseetendusest said osa ka 2011. aasta ja 2012 aasta suvepäevadel osalejad.
Ratsutamisteraapiat viib läbi Monika Salumaa. Ratsutamas käiakse kas Salumaa juures või tuleb terapeut koos poniga Katikoju.