Kes me oleme

MTÜ Kohila Turvakeskus

MTÜ Kohila Turvakeskus osutab kogukonnas elamise teenust “Katikodu” ’s Vilivere külas, Kohila vallas.  “Katikodu” ’s elab 15 inimest, kelle igapäevaelu toetakse ja juhendatakse selliselt, mis võimaldab neil elada ja osaleda  igapäevaelus võimalikult iseseisvalt. Kogukonnas elamise tenuse eesmärk on toetada inimesi nende igapäevaelus, pakkudes neile vajalikku abi ja juhendamist, et nad saaksid oma võimeid maksimaalselt kasutada.

Teenust osutatakse “Katikodus” eraldi eluruumides, kus inimene elab ühe – või kahekohalises toas ning saab regulaarselt abi igapäevaeluga seotud tegevustes, nagu toiduvalmistamine, koristamine,  tervislike eluviiside toetamine ja sotsiaalsete suhete loomisel ja hoidmisel. 

Teenuse kaudu püüame luua võimalikult tavaline elukeskkond, kus inimene saab kogeda ja õppida iseseisvat elu, arendada sotsiaalseid oskusi ja osaleda aktiivselt kogukonnaelus.


” Katikodu” elanike igapäevane elukorraldus
Elurütm käib “Katikodu” ‘s nagu ühes suures peres. Igasse päeva jagub nii koduseid tegemisi, töötegemist kui ka sisuka vaba aja veetmise hetki. Koos hoitakse korras majapidamine, korraldatud on pesupesemine, toiduainete ettevalmistamine söögitegemiseks ning toidukordade ettevalmistamine ja hilisem köögi koristamine.

Arvestades elanike oskusi, teadmisi, vajadusi ja huve, pakutakse neile iga päev jõukohast töötamise võimalust. Töötamine lähtub “Katikodu” ‘s rohkem teraapilisest mõjust ega ole orienteeritud tulemusele. Töötegemine mõtestab kliendile päeva. Olenevalt aastaajast on need tööd kas rohkem maja sees või aias.

Kevadel, kui loodus on ärganud, alustatakse töödega aiamaal, kus kasvatatakse enda tarbeks juurvilja, köögivilja, puuvilju ning maitsetaimi ja teesid. Noormehed hoolitsevad selle eest, et talvel piisavalt küttepuid jätkuks. Lisaks toovad Katikodu perele rõõmu kolm jänest, papagoi, akvaariumikalad, kassid ja koer, kes kõik vajavad hoolitsust ja toitmist.

Sügise saabudes koristatakse saaki, valmistatakse töötajate juhendamisel hoidiseid, varutakse ravimtaimi. Siis on külmal ajal hea kamina ees teed juua ja moosi süüa!

“Katikodu” elanukud osalevad tööpäeviti Tegevus – ja teraapiakeskuse töötubade tegevustes (http://www.kohilattk.ee).

Tavaks on kaks korda aastas selgeks õppida näidend/ muusikaline etteaste, kus Katikodu elanikud koos juhendajatega esitavad näitemängu/ kontserdi, mida saavad vaatama tulla ka külalised.

Vaba aega sisustatakse ka erinevate väljasõitudega. Katikodu noored on käinud erinevates Eestimaa paikades. Sagedased on ühised ettevõtmised Pahkla Camphilli Küla perega ja osaletakse Rapla Vahtra Keskuse üritustel. Kord aastas kohtutakse Lõuna-Eesti sõpradega Maarja Külast ja võimaluse piires on käidud ka välismaal.

AIATÖÖD

Katikodu territooriumil on suur aed, kus on kaks kasvuhoonet, peenrad, viljapuud ning põõsad. 


KÄSITÖÖ

Koos juhendajaga toimub kangastelgedel kudumine, erinevate kunstiliikide harjutamine ja toodete valmistamine. Tehakse viltimistöid, seebivalmistamist, kangast kotte, paberkotte, heegeldatakse vaipasid ja patju. Koos kujundatakse põnevaid kingipakke. Kõik kingitused, mis Katikodu poolt tehakse ja õnnesoovikaardid, mis laiali saadetakse, on Katikodu elanike poolt valmistatud ja meisterdatud.


PUUTÖÖTUBA

Valmistatkse erinevaid puitesemeid- kuumaaluseid, võinugasid, meeneid, restaureeritakse mööblit


PESUMAJA

Pesumajas saavad tööd intellektipuudega inimesed, kes aitavad pesta lähiümbruse majutuste, lasteaedade ja toitlustusasutuste pesusid.


KULTRUURIPROGRAMM

Igaks aastaks koostatakse kultuuriürituste kava, kus nähakse ette toimuvad üritused ja väljasõidud ning planeeritakse osalejad ja rahastamine. Püütakse järgida põhimõtet, et kõigile elanikele jaguks aastasse midagi põnevat. Enamik asju võetakse ette siiski ühiselt.


TÄHTPÄEVAD

Koos tähistatakse kõiki tähtpäevi – elanike sünnipäevi ja rahvuspühasid. Vastlapäevi on veedetud koos Pahkla Camphilli Küla elanikega. Päev möödub liugu lastes, mängides, suppi ja kukleid süües. Vabariigi aastapäeva tähistati külaskäiguga Pahkla Camphill Külla, kus päev algas Eesti hümni laulmisega, misjärel matkati ümbruskonnas ja hiljem söödi imemaitsvaid pannkooke. Lihavõtteid tähistatakse oma pereringis mune värvides ja kohupiimakooki süües. Volbriöö lõket tehakse koos Pahkla Camphilli Külaga Katikodus luudasid meisterdades, nende peal lennates, võistlustest osa võttes (kes kõige kaugemale lendab), maitsvaid sööke süües ning tantsu keerutades.


ÜRITUSED

Igal aastal on käidud ka teatrites, kontsertidel või tantsuõhtutel.
Külastatakse erinevaid kultuurisündmusi Eesti erinevates paikades.


TERAAPIA

Viimaste aastate üks põnevamaid avastusi on Katikodu jaoks ratsutamisteraapia, tsirkuseteraapia ja ratsutamisteraapia tsirkuse elementidega.
Pakume klientidele ka muusikateraapiat, loovteraapiat ja tegevusteraapiat.